Wsparcie 

uchodźców_czyń z Ukrainy

Wsparcie uchodźców_czyń z Ukrainy

Wsparcie osób LGBTQI+

Wiele osób LGBTQI+ szuka w Polsce schronienia uciekając przed przemocą i dyskryminacją w krajach takich jak Irak, Afganistan czy Uganda, gdzie osobom LGBTI+ grozi więzienie, tortury lub nawet śmierć.

 

Wspieramy osoby LGBTQI+ z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, zarówno w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców jak po ich opuszczeniu. 

Nasza pomoc obejmuje wsparcie psychologiczne, psychiatryczne, bezpieczne zakwaterowanie, bony żywnościowe i artykuły higieniczne. 

 

 

Współpracujemy z kolektywem QueerWithoutBorders, Lambda Warszawa oraz Warsaw House Foundation. 

Mieszkanie Interwencyjne

Nasi mieszkańcy to osoby z doświadczeniem drogi, pochodzący m.in z Afganistanu, Syrii, Jemenu, Konga i Sudanu. Trafiają do nas zazwyczaj po ośrodkach detencyjnych. Poza holistycznym wsparciem, jakie zapewniamy chcemy też tworzyć zgraną społeczność, pokazywać możliwości Warszawy i wspólnie tworzyć plany na działania połączone z edukacją i kulturą. Podczas spotkań społeczności analizujemy i redefiniujemy zasady, planujemy zmiany i rozmawiamy.

 

Osoby, które opuszczają mieszkanie interwencyjne, są zapraszane do sieci „shelter fellows” gdzie utrzymujemy kontakt, ale też wymieniamy się informacjami na temat ciekawych wydarzeń, ogłoszeń o pracę.

 

Zgłoszenia do Mieszkania Interwencyjnego przyjmujemy na adres email: kuchniakonfliktu.assist@gmail.com oraz pod numerami telefonu: +48505378071 oraz +48505378231 od poniedziałku do piątku od 11:00 do 17:00.

 

Projekt jest realizowany we współpracy z ActionAid.

 

 

 

 

RefugeesDanceClub

Tańczysz= pomagasz, czyli RefugeesDanceClub, oddolna inicjatywa, którą wspieramy, a która została założona przez osoby uchodźcze chcące dzielić się swoim tańcem. Zatem tańczymy, trzęsiemy się i robimy wygibasy. Zajęcia prowadzą Manzi z Rwandy, Zakaria z Maroka i Ira z Ukrainy. Wszyscy uciekli przed agresją rosyjską na Ukrainę i teraz próbują rozpocząć nowe życie w Polsce, tworząc tę ​​​​inicjatywę. Wspieramy RefugeesDanceClub dlatego, że wiemy że uchodźczynie_cy chcą odgrywać bardziej aktywną i decyzyjną rolę oraz mieć bezpośredni wpływ na to jak może wyglądać integracja.

Granica z Białorusią 

O Nas z Nami

Pomoc dla osób w Strzeżonych Ośrodkach 

Pomoc dla osób 

w Strzeżonych Ośrodkach 

Case-working

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie byliśmy zaangażowani we wsparcie nieukraińskich uchodźców_czyń z Ukrainy, którzy bardzo często pozostawali wykluczeni z oficjalnego systemu pomocy humanitarnej. Na zdjęciu Pani Viktoria, która wraz z wielopokoleniową rodziną i pieskiem przez dłuższy czas mieszkała w hostelu pomocowym, który prowadziliśmy we współpracy z Nowym Teatrem.

 

fot. Karol Grygoruk

Jesteśmy częścią nieformalnej inicjatywy powstałej w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Wzdłuż niej nadal dochodzi do wielu naruszeń i łamania praw człowieka. Grupa Granica jako nieformalna koalicja, wspierana w określonych obszarach przez organizacje pozarządowe, instytucje i osoby indywidualne, działa nieprzerwanie od sierpnia 2021 roku. W tym czasie wspólnie udało nam się stworzyć m.in. mechanizmy udzielania pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej w bardzo trudnych warunkach związanych z kryzysem humanitarnym, systematycznym łamaniem prawa przez funkcjonariuszy państwowych oraz towarzyszącą temu kryminalizacją migracji i udzielania pomocy humanitarnej. Działania realizowane w nieformalnej koalicji umożliwiły wsparcie wielu migrantek i migrantów oraz w niektórych przypadkach zapobiegły kolejnym przypadkom śmierci na pograniczu polsko-białoruskim. 

W ramach tego projektu stworzyliśmy grupę łączącą wolontariuszy, w tym uchodźców_czyń proponujących swój wolontariat, oraz pozwalająca uchodźcom na oddolną komunikację swoich priorytetów i swojej perspektywy. Celem powstania grupy jest wzmocnienie społecznności migrantek_ów i promocja ich własnych działań. 

Drugą częścią projektu był konkurs, dzięki któremu uchodźcy_czynie mogli zrealizować swój własny projekt: aktywizujący swoją społeczność, podnoszący swoje kwalifikacje lub edukacyjno-kulturalny. Konkurs umożliwił cudzoziemcom_kom oddolne działania samorzecznicze oparte na ich własnej diagnozie potrzeb swojej społeczności. 

 

onasznami.org

Grupa na Facebooku 

 

Projekt był realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Wspieramy osoby uchodźcze w sposób indywidualny i dostosowany do ich realnych potrzeb. Najczęstszymi tematami jest znalezienie mieszkania do wynajęcia oraz  poszukiwanie pracy. Razem tworzymy CV, umawiamy osoby na wizyty lekarskie, pomagamy w tłumaczeniach, wspieramy w przeprowadzkach, łączeniu z prawnikami i organizowaniem psychoterapii. Dla osób w kryzysie bezdomności znajdujemy  bezpieczne zakwaterowanie i planujemy kolejne kroki holistycznego wsparcia.

Taka współpraca to złożony i długotrwały proces. Wierzymy, że jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wzmacniania osób i wspierania ich w usamodzielnianiu się.

Co robimy?

  1. pl
  2. en

Statut Fundacji, skład organów zarządzających organizacją, sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności

Polityki dot. m.in. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i przemocy seksualnej 

Konto bankowe: 27 1750 0012 0000 0000 4084 3698 / wpłat prosimy dokonywać z dopiskiem “darowizna na cele statutowe”

 

Strona internetowa powstała dzięki dofinansowaniu z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

email: kuchniakonfliktu@gmail.com

KRS 0000635116

NIP 1132917279

REGON 365350266

Fundacja Konflikt

Statut Fundacji, skład organów zarządzających organizacją, sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności

Polityki dot. m.in. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i przemocy seksualnej. 

Do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców regularnie wysyłamy paczki z odzieżą, butami i podstawowymi środkami higieny oraz paczki z telefonami i kartami sim. Straż Graniczna odpowiada tylko na bardzo podstawowe potrzeby uchodźców_czyń w ośrodkach. Osobom doskwiera zimno, niektórzy są  zakwaterowani w blaszanych pawilonach tymczasowych.

W wysyłanych przez nas paczkach znaleźć można:

  • buty zimowe

  • obuwie wewnętrzne typu klapki, tenisówki (zależnie od próśb)

  • ciepła kurtka, czapka, szalik, rękawiczki, ciepły sweter, spodnie

  • koszulki z krótkim i długim rękawem

  • dres, piżama, bielizna osobista

  • szampon, żel pod prysznic, szczoteczka i pasta do zębów

  • krem, dezodorant, maszynka i krem do golenia

Do paczek dla kobiet dołączamy m.in. hidżaby lub chusty, długie sukienki lub spódnice, kosmetyki i środki higieny dla kobiet, a dla rodzin drobiazgi dla dzieci.